Ново проучване предполага, че пиенето на бира в умерени количества може да подобри здравето на червата и имунната система.
В какво количество бирата е полезна за червата?
„От полифеноли до фибри, някои от съставките в пенливата напитка могат да стимулират растежа на полезните чревни бактерии. Интересното е, че е доказано, че алкохолната напитка е дори по-ефективна от пробиотиците, когато се консумира умерено. Пробиотиците помагат за възстановяване на здрав чревен микробиом и се бори с останалите лоши бактерии“, казва руският лекар д-р Ирина Андреева, коментирайки резултатите от изследването.
Експертът допълва, че съдържащите се в комбуча, кимчи, кисело мляко и др., микроорганизмите напоследък станаха популярни.
Бира: Ендокринолог разкри защо хората над 40 години НЕ трябва да пият тази напитка
Като ферментирала напитка, бирата е богата на много незаменими аминокиселини, витамини, микроелементи и биологично активни вещества, които участват в регулирането на множество физиологични функции в човешкото тяло.
Полифенолите в малца и бирения хмел също са важни активни съединения, които взаимодействат двупосочно с чревния микробиом.
„Поради трансформацията на субстратите в пивото, образуването на биологично активни крайни продукти и наличието на микроорганизми, някои от нейните компоненти имат „подобен“ или дори по-добър ефект от пробиотиците“, споделя експертът.
Изследователският екип стига до извода, че умерената консумация на напитката (не повече от 1 халба седмично) има благоприятен ефект върху имунната система в сравнение със злоупотребата с алкохол или въздържанието.
„Когато консумацията на алкохол се контролира в безопасни граници, комбинираният ефект на алкохола и други метаболитни компоненти върху чревната флора заслужава по-обстоен анализ“, казва лекарят.
Изследователите предупреждават също, че ползите са свързани само с умерена консумация на алкохол.
Рискът от смърт е по-нисък при тези, които пият леко и умерено - той се увеличава при тези, които пият много. Въпреки че това проучване подчертава положителните ефекти от умерената консумация на пивото, предишни изследвания предупреждават за рисковете, свързани с алкохола.
Установено е, че прекомерната консумация на алкохол увеличава риска от сериозни заболявания като сърдечни заболявания, инсулт, чернодробни заболявания и някои видове рак, предупреждават лекари и изследователи.
Поради това и мъжете, и жените се съветват да не пият редовно повече от 14 единици алкохол на седмица.
Още: Лекар разкри защо НЕ трябва да се пие бира в жегата
Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.